„Dom” zwykle kojarzy się z przyjazną atmosferą i komfortem. Niezbędnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie mieszkańców jest powietrze. Oddychając nim na co dzień, niemal zapominamy o jego istnieniu. O problemie właściwej wymiany powietrza przypominamy sobie dopiero wówczas, gdy w domu pojawia się nieświeży zapach towarzyszący wilgoci, lub odwrotnie – gdy powietrze jest przesuszone, a my czujemy się zmęczeni, odczuwamy suchość w oczach czy gardle.

Rosnące ceny ogrzewania i energii zmuszają osoby planujące budowę lub remont domu do poszukiwania oszczędności. W tym celu stosuje się materiały o coraz lepszych parametrach w zakresie szczelności i izolacyjności. W efekcie budynki stają się coraz bardziej szczelne i nie umożliwiają prawidłowej wymiany powietrza.

W powietrzu pomieszczeń wewnętrznych koncentrują się zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek węgla, kurz, pyłki czy para wodna. Nadmiar pary skrapla się na ścianach, powodując wilgoć, a w następstwie rozwój grzybów i pleśni. Dla zapewnienia prawidłowej wymiany powietrza niezbędna jest wentylacja. Decyzję o montażu instalacji wentylacyjnej należy podjąć już na etapie projektowania domu, lub planowanego remontu.

Instalacje wentylacyjne dzielą się na mechaniczne, grawitacyjne i hybrydowe – które są kombinacją dwóch wcześniejszych rodzajów.

Szczegółowe informacje znajdziesz w poniższym artykule.

 

 

 

Świeże, ciepłe i odpowiednio nawilżone powietrze w domu
pobierz plik PDF »